STREFA FIZJOTERAPII

Synea Medical Day Spa

STREFA FIZJO:

Masaż leczniczy

Masaż leczniczy to element fizjoterapii, ma przede wszystkim leczyć, rozwiązać problem dolegliwości bólowych, sztywności, napięcia czy drętwienia. Zalecany w przypadku bólu odcinka lędźwiowo-krzyżowego czyli bólu pleców, bólu migrenowego, napięciowego, bólu i ograniczenia ruchomości po zabiegach i urazach, bólu kończyn górnych, kurczach nóg. Masaż leczniczy redukuje napięcie i stres, przynosi odprężenie i ulgę.

Nasz fizjoterapeuta dostosuje rodzaj masażu do Twojego problemu, stosując terapię indywidualną. Chętnie zaplanujemy również jak rozwiązać Twój problem długotrwale. Odpowiednio dobraną kinezyterapią możemy poprawić Twój stan zdrowia, i pomóc Ci wrócić do pełnej sprawności lub ograniczyć niesprawność ruchową.

Czas trwania: od 45 do 80 minut

Masaż sportowy
Masaż sportowy to najpopularniejsza technika wsparcia sportowców w treningach i znajduje zastosowanie nie tylko w rehabilitacji po doznanych kontuzjach czy po przetrenowaniu, ale jest ważną częścią odnowy biologicznej i towarzyszy procesowi budowania formy. 

Masaż sportowy łączymy z metodami terapii manualnej tkanek miękkich i stawów. Praca ze sportowcem jest indywidualna i obejmuje stworzenie planu, dostosowanego do planu treningowego, który może objąć również terapie przy użyciu Endermologii LPG i sesji w kabinie floatingowej

Czas trwania: od 40 do 60minut

Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich to terapia działająca na warstwach i piętrach tkanek nieopracowywanych w masażu klasycznym czy sportowym. Pomimo tego że brzmi jak gdyby wymagała użycia ogromnej siły, jest subtelna i delikatna, ale wykonywana z ogromną precyzją. 

Jest też formą zaprogramowanej terapii pacjenta lub sportowca dostosowaną do konkretnej jednostki, za pomocą której można wpływać na stan napięcia mięśniowego i powięziowego, można korygować wady i leczyć dysfunkcje narządu ruchu.

Elementy masażu tkanek głębokich są wykorzystywane podczas masażu leczniczego, w zależności od potrzeb.

PRZECIWWSKAZANIA DO MASAŻU:
Ciąża i menstruacja
Zmiany skórne (rozsiane i ropne)
Nowotwory (onkologiczny masaż limfatyczny)
Krwawienia, krwotoki lub możliwość ich wystąpienia
Hemofilia
Żylaki
Skaza naczyniowa
Źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze
Miażdżyca
Wszelkie stany zapalne (RZS w okresie zaostrzenia choroby)
Gruźlica
Infekcje ( np. zapalenie płuc, oskrzeli), gorączka
Krwiaki , tętniaki i naczyniaki

Suche igłowanie

Suche igłowanie to zabieg z wykorzystaniem bardzo cienkich, jednorazowych igieł, takich jak w akupunkturze, w celu leczenia bólu oraz dysfunkcji spowodowanych problemami mięśniowymi, bólami głowy oraz w leczeniu niektórych problemów nerwowych. Stosujemy tą technikę w masażu leczniczym i fizjoterapii. Suche igłowanie polega na nakłuciu punktu spustowego lub napiętego pasma mięśniowego – punktów wysokiej wrażliwości, które są bardzo tkliwe i powodują znaczne dolegliwości bólowe.

Punkty spustowe powstają z przeciążenia struktur mięśniowych, ze stresu i napięcia, po urazach i zabiegach operacyjnych oraz z powodu zaburzeń pracy narządów wewnętrznych. 

Warto podkreślić, że suche igłowanie, z wyjątkiem igieł, nie ma nic wspólnego z akupunkturą, która jest elementem ludowej medycyny azjatyckiej. Suche igłowanie opiera się na doskonałej znajomości anatomii układu nerwowego i mięśniowego oraz umiejętności rozpoznania przez fizjoterapeutę punktów spustowych, w akupunkturze znajomość miejsc wkłucia wynika ze znajomości filozofii przepływu energii. Igły w suchym igłowaniu są wbijane również znacznie głębiej, w celu mechanicznej stymulacji mięśni, powięzi, torebek i wiązadeł, co wiąże się z niewielkimi dolegliwościami bólowymi. Ból po suchym igłowaniu, utrzymujący się do 4 dni wynika z przeciążenia mięśni i ścięgien i przypomina „zakwasy”

Wskazania do suchego igłowania:
Napięciowe bóle głowy
Zespoły bólowe kręgosłupa
Zespół bolesnego barku (tzw. barku zamrożonego)
Stan zapalny rozcięgna podeszwowego stóp
Zespół ciasnoty podbarkowej
Zespół cieśni nadgarstka (ucisku nerwu pośrodkowego)
Łokieć tenisisty
Różnego rodzaju tendinopatie (schorzenia ścięgien)
Mobilizacja blizn pooperacyjnych
Stan przypominający rwę kulszową
Kolano biegacza i zespół pasma biodrowo-piszczelowego

PRZECIWWSKAZANIA DO IGŁOTERAPII
Nowotwory
Otwarte rany
Ciężka miażdżyca
Tętniaki
Neuropatie czuciowe
Zaawansowana osteoporoza
Ciąża

Taping 

Taping czyli plastrowanie to zabieg polegający na przyklejaniu na skórę nad bolącym mięśniem lub stawem elastycznego plastra.

Zadaniem tapingu ma być przede wszystkim działanie przeciwbólowe oraz przeciwobrzękowe. Ma się to odbywać poprzez ściąganie ku górze warstwy skóry, pozwalając na lepsze ukrwienie znajdujących się pod nią mięśni. W efekcie dochodzi do redukcji bólu i upośledzenia ruchowego. 

Do tej nowoczesnej formy fizjoterapii używa się plastrów elastycznych i nieelastycznych. Taśmy elastyczne zakłada się w celu złagodzenia dolegliwości bólowych, usunięcia obrzęku, polepszenia funkcjonowania mięśni i stawów oraz zwiększenia przepływu krwi.

Plastry nieelastyczne pełnią natomiast funkcję bardziej stabilizującą. Przede wszystkim ograniczają ruchomość stawów oraz odciążają miejsce, które uległo kontuzji.

Plastry nie są nasączone żadną substancja chemiczną, a działanie tapingu jest oparte na bodźcach mechanicznych. 

Wskazania do tapingu:
bóle kolan, kręgosłupa, barków
uszkodzenie ściągnę Achillesa
łagodzenie obrzęków
usprawnianie działania układu limfatycznego
korekcja wad postawy
ochrona przed kontuzjami
stabilizacja kończyn